Starzenie się w zdrowiu i świadomości - porady eksperta
W sieci i mediach społecznościowych możemy znaleźć ogromną ilości informacji (i dezinformacji) na temat zdrowia, ćwiczeń, odżywiania i długowieczności. Łatwo jest zgubić się w gąszczu porad i zaleceń. Joaquín Peñalver, doświadczony fizjoterapeuta sportowy, podkreśla, że po przekroczeniu pewnego wieku, mniej więcej 40.-45. roku życia, nie można już liczyć na zwiększanie siły, lecz należy skupić się na godnym starzeniu i unikaniu urazów, które mogą znacznie obniżyć jakość życia.
Czytaj także: Czym zajmowałby się Mrozu, gdyby nie śpiewał? Niewiele osób wie, co studiował
Jakie ćwiczenia powinno się robić codziennie i na co uważać?
W obliczu naturalnych zmian, jakie zachodzą w ludzkim ciele z biegiem lat, takich jak:
- zmniejszenie masy mięśniowej,
- gęstości kości,
- ruchomości,
Joaquín Peñalver podkreśla znaczenie utrzymania umiarkowanej rutyny treningowej i dostosowania ćwiczeń do aktualnego etapu życia. To kluczowe dla zachowania funkcjonalności, zwinności i zapobiegania przewlekłym bólom. Równowaga między aktywnością a świadomym dostosowaniem intensywności jest niezbędna, aby utrzymać dobrą jakość życia.
Czytaj także: Jesz chleb na śniadanie? Endokrynolog ostrzega: „bardzo szkodliwe...”
Fizjoterapeuta wyjaśnia: „po 40.-45. roku życia już nie staniesz się silniejszy”
Zdrowe starzenie się to proces, który wymaga świadomego podejścia i zrozumienia możliwości naszego ciała. Jak przypomina Joaquín Peñalver, nie chodzi o to, by trenować jak w młodości, ale by trenować mądrze, z myślą o przyszłości. Dzięki takiej postawie możemy uniknąć wielu poważnych problemów zdrowotnych, które mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego życia.
Nie chcemy, aby pacjent przychodził do nas w wieku 70 lat z poważną przepukliną krążka międzykręgowego czy spektakularną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.
Właśnie dlatego kluczowe jest dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości naszego organizmu, co pozwoli uniknąć wielu problemów zdrowotnych w przyszłości.