Poplista

Alex Warren - Ordinary
1
Alex Warren Ordinary
Babie Lato, Margaret, Sara James, Zalia - Co za noc (BABIE LATO, Santander Letnie Brzmienia)
2
Babie Lato, Margaret, Sara James, Zalia Co za noc (BABIE LATO, Santander Letnie Brzmienia)
Shouse - Call My Name
3
Shouse Call My Name

Co było grane?

Toto - Africa
23:29
Toto Africa
Miley Cyrus - End of the World
23:38
Miley Cyrus End of the World
Underdog Project - Summer Jam
23:42
Underdog Project Summer Jam

Zespół ABBA przekazał smutną wiadomość. „Odszedł od nas utalentowany i wyjątkowy człowiek”

Nie żyje Michael B. Tretow – inżynier dźwięku, producent, a także jedna z kluczowych postaci stojących za sukcesem zespołu ABBA. Muzyk zmarł w wieku 80 lat, a jego śmierć poruszyła członków szwedzkiego kwartetu. „Na zawsze pozostanie w naszej pamięci” – podkreślili zgodnie artyści.
Nie żyje Michael B. Tretow, fot. Instagram @abba; niwatn.th/Shutterstock

Nie żyje Michael B. Tretow

Michael B. Tretow, urodzony w 1944 roku, był nie tylko inżynierem dźwięku ABBY, ale także kompozytorem, muzykiem i producentem. Pracę rozpoczął na początku lat 60. i przez dekady pozostawał jednym z najważniejszych ogniw szwedzkiego przemysłu muzycznego. Jego śmierć potwierdzili członkowie rodziny oraz Görel Hanser, wieloletnia menadżerka ABBY.

Tretow odpowiadał za brzmienie niemal wszystkich klasycznych albumów zespołu – od „Voulez-Vous”, przez „Super Trouper”, aż po „Thank You for the Music”. Z jego udziałem powstawały również projekty solowe Anni-Frid Lyngstad i Agnethy Fältskog.

W swojej karierze pracował także z innymi artystami, jak Ted Gärdestad, a także przy musicalu „Chess”. Znany był również z własnych utworów, takich jak „Hubba hubba zoot zoot” czy „Den makalösa manicken”.

ABBA żegna wieloletniego współpracownika i przyjaciela

Członkowie ABBY – Agnetha, Anni-Frid, Benny i Björn – opublikowali w mediach społecznościowych poruszające wspomnienia i słowa pożegnania.

Mój drogi przyjacielu. Znaczyłeś dla nas czwórki w ABBA więcej niż ktokolwiek inny. Mam nadzieję i wierzę, że czułeś to przez wszystkie lata, które pracowaliśmy razem (i ciągle się śmialiśmy) w studiu. Nasza muzyka żyje dalej, bo to właśnie ty uczyniłeś ją ponadczasową. Byłeś fantastycznym źródłem inspiracji i przynosiłeś nam radość. Byłeś najlepszym inżynierem dźwięku, jakiego świat kiedykolwiek widział – napisał Benny Andersson.

Björn Ulvaeus dodał:

Nie można przecenić jego znaczenia dla ABBA. Był pełen ciekawości i zawsze otwarty na nowe ścieżki – czy to najnowsze technologie, czy dźwięk usłyszany gdzieś w przelocie. Gdyby nie jego skrupulatność i talent, nasze utwory nie wybrzmiewałyby dziś tak często. Był ciepłym, hojnym i bliskim przyjacielem. Dziękujemy Ci, Mickie, za wszystkie chwile pełne śmiechu! Dziękujemy, że każdego ranka sprawiałeś, iż pójście do studia było prawdziwą radością!

Anni-Frid Lyngstad podkreśliła, że Tretow był „oparciem i ostoją bezpieczeństwa”, wspominając jego „nieustającą kreatywność, ciepło i pozytywną energię”.

Dla nas zawsze będziesz częścią brzmienia zespołu ABBA, a jako wspaniały człowiek nigdy nie zostaniesz zapomniany – dodała.

Agnetha Fältskog wyjawiła, że kilka tygodni przed śmiercią miała okazję ponownie spotkać się z Tretowem. Wspomina, że nie już wtedy nie był on w dobrej kondycji, ale wciąż się uśmiechał i żartował.

Pozostanie z nami tyle wspaniałych wspomnień. Twoje słowa otuchy podczas nagrań znaczyły dla nas naprawdę wiele. Jesteśmy teraz smutni – odszedł od nas tak utalentowany i wyjątkowy człowiek… Śpij spokojnie, Mickie. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach – napisała.

Twórca szwedzkiego cudu muzycznego

Janne Schaffer, gitarzysta i przyjaciel zmarłego, powiedział w rozmowie z mediami: „On personifikował szwedzki cud muzyczny”. Tretow przez lata pracował w Metronomestudion w Sztokholmie, a w latach 70. dołączył do ABBY, stając się nieodłącznym elementem ich sukcesu.

Brzmienie ABBY, które podbiło świat w latach 70. i 80., w dużej mierze są zasługą innowacji Tretowa – od eksperymentów z reverbem aż po złożone warstwy wokalne. Jego charakterystyczne podejście do warstw dźwiękowych i pracy w studio sprawiły, że muzyka ABBY zyskała ponadczasowe brzmienie, które rozpoznawalne jest na całym świecie po dziś dzień.

Czytaj dalej:
Polecamy