Kiedy pracodawca może odwołać urlop? Sprawdź, co mówią przepisy

Jesteś na urlopie, a szef dzwoni i każe ci wracać do pracy. Sprawdź, w jakich sytuacjach pracodawca ma prawo przerwać ci twój urlop, co mówi na ten temat Kodeks pracy i kiedy możesz domagać się zwrotu poniesionych kosztów.
Kiedy pracodawca może odwołać ci urlop?, fot. Shutterstock

Niespodziewany telefon z pracy – czy musisz wracać z urlopu?

Wielu Polaków planuje urlop z dużym wyprzedzeniem, rezerwując wyjazdy, bilety i noclegi. Jednak nawet najlepiej zaplanowany wypoczynek może zostać przerwany przez… pracodawcę. Czy szef ma prawo odwołać cię z urlopu? W jakich sytuacjach może to zrobić i jakie prawa przysługują wtedy pracownikowi? Wyjaśniamy na podstawie aktualnych przepisów.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 167 § 1), pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Chodzi o sytuacje nagłe, których nie dało się przewidzieć podczas planowania urlopu – np. poważna awaria, niespodziewana kontrola, czy inne zdarzenia, które bezpośrednio zagrażają funkcjonowaniu firmy.

Gdzie najlepiej pracować zdalnie? Ranking europejskich miast dla cyfrowych nomadów
Pandemia wyraźnie zmieniła rynek pracy, popularyzując pracę zdalną. Jeszcze kilka lat temu mało kto spodziewał się, że praca z domu lub w modelu hybrydowym stanie się codziennością. Największą zaletą takiego rozwiązania jest...

Jak wygląda odwołanie z urlopu w praktyce?

Przepisy nie określają formy odwołania – może to być telefon, e-mail czy wiadomość SMS. Ważne, by pracownik miał realną możliwość zapoznania się z tą informacją. Jednak, jak podkreślają prawnicy, pracownik na urlopie nie ma obowiązku być „pod telefonem” ani sprawdzać służbowej poczty. Jeśli nie odbierzesz telefonu, a pracodawca nie ma innej możliwości skutecznego kontaktu, odwołanie może być nieskuteczne.

Czy można odmówić powrotu z urlopu?

Jeśli odwołanie jest uzasadnione i spełnia warunki z Kodeksu pracy, pracownik nie może odmówić powrotu do pracy. Odmowa może skutkować nawet zwolnieniem dyscyplinarnym. Jednak jeśli odwołanie jest niezgodne z prawem (np. szef wiedział o okolicznościach wcześniej), pracownik nie musi wracać.

Praca zdalna – marzenie czy pułapka? Nowe dane zaskakują!
Praca zdalna dla wielu jest idealnym rozwiązaniem– więcej swobody, mniej dojazdów, elastyczny czas pracy. Jednak najnowsze badania pokazują, że za tą wygodą kryje się zaskakujący paradoks. Zdalni pracownicy są bardziej zaangażowani, ale...

Kto pokrywa koszty przerwanego urlopu?

Pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi wszystkie udokumentowane koszty poniesione w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Dotyczy to m.in. kosztów powrotu, niewykorzystanych noclegów, biletów czy wycieczek. Zwrot obejmuje także koszty rodziny, jeśli pracownik był na urlopie z bliskimi. 

Ile najdłużej można być na zwolnieniu lekarskim? Dowiedz się, jak uniknąć problemów z ZUS
Zwolnienie lekarskie, popularnie zwane L4, to temat, który budzi wiele pytań i wątpliwości. Ile dni można przebywać na zwolnieniu? Jakie są konsekwencje przekroczenia tego okresu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o maksymalnym czasie trwania...

Czytaj dalej: