Wybierz odpowiedni bank
Bezpieczeństwo konta bankowego zaczyna się już na etapie wyboru banku. Warto więc przejrzeć konto firmowe ranking i zapoznać się z ofertami różnych instytucji finansowych. Zwróć szczególną uwagę na nowoczesne technologie zabezpieczeń oraz dodatkową funkcjonalność, która umożliwi wczesne wykrycie podejrzanej aktywności. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się zarówno z ofertami banków, jak i z opiniami innych przedsiębiorców, którzy w praktyce znają produkty konkretnych instytucji.
Ustaw silne hasło
Podstawą bezpieczeństwa każdego konta bankowego jest silne hasło. Niezależnie od tego, czy jest to konto prywatne, czy firmowe – hasło powinno mieć długość co najmniej dwunastu znaków, zawierać małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Bardzo ważne jest to, aby unikać oczywistych i popularnych haseł – takich jak “12345” czy też nazwa firmy. Tego typu hasła są wbrew zaleceniom w dalszym ciągu powszechnie używane, co ułatwia hakerom możliwość włamania na konto. Jeśli masz problem z zapamiętaniem skomplikowanego hasła, to możesz skorzystać z różnych dostępnych programów pełniących funkcję menedżera haseł.
Zadbaj o weryfikację dwuetapową
Weryfikacja dwuetapowa, zwana też w skrócie 2FA, to jedna z najskuteczniejszych metod ochrony konta przed nieautoryzowanym dostępem. Podczas logowania do konta użytkownik musi podać zarówno swoje hasło, jak i dodatkowy jednorazowy kod otrzymany poprzez wiadomość SMS lub jako powiadomienie w aplikacji mobilnej banku. Tego typu weryfikację warto wdrożyć nie tylko podczas logowania do konta bankowego, ale także na innych kontach firmowych – takich jak poczta elektroniczna, czy też platformy społecznościowe.
Pamiętaj o aktualizacji oprogramowania
Jednym z ważniejszych elementów bezpieczeństwa w każdej firmie jest także stosowanie najnowszych wersji oprogramowania i systemów operacyjnych. Producenci bowiem na bieżąco aktualizują swoje produkty także po to, aby łatać wykryte luki bezpieczeństwa. Regularne aktualizacje powinny obejmować między innymi oprogramowanie biurowe, przeglądarki internetowe, wtyczki, aplikacje mobilne i programy antywirusowe. Aby usprawnić ten proces, warto wdrożyć automatyczne aktualizacje oraz ustanowić harmonogramy okresowych przeglądów systemów i aplikacji.
Wykonuj kopie zapasowe
W dobie postępującej cyfryzacji bardzo istotne jest także tworzenie i przechowywanie kopii bezpieczeństwa danych. Kopie bezpieczeństwa mogą ochronić firmę przed skutkami ataków złośliwego oprogramowania, czy też awarii sprzętów. Kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznej lokalizacji. Warto także wdrożyć zasadę 3-2-1, która polega na przechowywaniu trzech kopii danych – dwóch na różnych zewnętrznych nośnikach i jednej w chmurze lub w trybie offline. Przydatne może się też okazać szyfrowanie kopii zapasowych. W razie fizycznej kradzieży nośników lub przejęcia danych nie będą one możliwe do odczytania bez odpowiedniego klucza.
Postaw na edukację i świadomość pracowników
Pamiętaj o tym, że to człowiek często bywa najsłabszym ogniwem systemów bezpieczeństwa. Żadne technologie nie pomogą, jeśli użytkownicy będą popełniać błędy. Staraj się więc regularnie prowadzić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla swoich pracowników. Powinni oni znać zasady bezpiecznego korzystania z sieci – przede wszystkim rozpoznawać próby wyłudzenia poufnych informacji oraz unikać podejrzanych linków i załączników. Należy szczególnie uczulić pracowników na obowiązek zgłaszania wszelkich incydentów związanych z bezpieczeństwem.
Współpracuj z ekspertami i wykonuj audyty zewnętrzne
W celu zapewnienia firmie maksymalnego bezpieczeństwa warto także rozważyć współpracę z ekspertami do spraw bezpieczeństwa IT. Specjalistyczne doradztwo oraz profesjonalne audyty bezpieczeństwa pomogą Ci wykryć i naprawić luki, które wewnętrzny zespół mógłby przeoczyć przy codziennej pracy. Niezależna ocena może także ułatwić wykrycie słabych punktów w procedurach operacyjnych czy konfiguracjach systemów. Współpraca z ekspertami nie musi ograniczać się do jednorazowego audytu – coraz więcej firm decyduje się na stałą współpracę w zakresie outsourcingu bezpieczeństwa.