Dlaczego nagła zmiana karmy może być szkodliwa dla psa?
Wysokiej jakości, pełnoporcjowe karmy dla psów, które oferuje m.in. sklep zoologiczny Fera.pl, są w stanie w pełni zaspokoić potrzeby czworonogów. Psy dorosłe mogą być żywione przez wiele lat jednym typem pokarmu, który dostarcza im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli jednak zachodzi uzasadniona potrzeba zmiany karmy, bardzo istotne jest, by modyfikacje w diecie czworonoga były przeprowadzane stopniowo.
Psy mają krótki przewód pokarmowy i stosunkowo ubogą mikroflorę jelitową. Z tego powodu nie są w stanie przystosować się do nagłych zmian składu pokarmu. Modyfikacje w psiej diecie wprowadzone z dnia na dzień często wywołują u czworonogów zaburzenia mikroflory jelitowej oraz problemy żołądkowo-jelitowe (np. biegunki, wzdęcia, zaparcia, wymioty, bóle brzucha). Psy przyzwyczajone do jednego pokarmu mogą też mieć trudności z zaakceptowaniem nowego pożywienia, co nierzadko prowadzi u nich do spadku apetytu, a nawet do całkowitego rezygnowania z posiłków.
Zwykle niepokojące objawy u psów obserwuje się w ciągu pierwszych 14 dni po zmianie karmy. Niektóre problemy (np. wypadanie sierści, zmiany skórne) — związane z alergiami lub niedoborami pokarmowymi — mogą jednak wystąpić u zwierzaków po dłuższym czasie spożywania nowej karmy. Warto więc bacznie obserwować reakcje pupila na nowy pokarm i w razie potrzeby poinformować lekarza weterynarii o zaobserwowanych problemach.
Fot. materiały prasowe
Jak prawidłowo zmienić karmę psu?
Wprowadzenie nowej karmy do diety psa wymaga wyznaczenia tzw. okresu przejściowego, czyli czasu, w którym zwierzak będzie otrzymywał razem dotychczasowe i nowe pożywienie w różnych proporcjach. Optymalna długość okresu przejściowego to 7-14 dni. Jeśli jednak pies ma tendencję do problemów trawiennych, warto pomyśleć o przedłużeniu tego czasu o kilka dni, a nawet tygodni.
Czworonogi, które dopiero przybyły do nowego domu, powinny otrzymywać dotychczasowe pożywienie jeszcze przez minimum 2 tygodnie po przeprowadzce. W przypadku przestawiania psa na dietę weterynaryjną zwykle nie stosuje się okresu przejściowego — szybkie wprowadzenie terapeutycznego pożywienia ma pomóc poprawić stan zdrowia zwierzaka.
Podstawowy schemat zmiany psiej karmy
Podczas okresu przejściowego należy stopniowo zmniejszać ilość dotychczasowej karmy psa i zwiększać udział nowej, aż do całkowitego wycofania starego pożywienia. Według podstawowego schematu przez pierwsze 2-3 dni okresu przejściowego pies powinien otrzymywać 25% nowej karmy i 75% starej. W ciągu kolejnych 2-3 dni należy podawać mu 50% starej karmy i 50% nowej. Na zakończenie okresu przejściowego (przez 2-3 dni) psie posiłki powinny składać się z 25% starej karmy i 75% nowej. Jeśli chcesz rozłożyć okres przejściowy na więcej dni, powinieneś odpowiednio wydłużyć wszystkie fazy.
Podobne zasady zmiany sposobu żywienia stosuje się u kotów. Bogata w mięso, naturalna karma dla kota - Fera może pomóc mruczkowi uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych spowodowanych modyfikacjami w jego diecie.
Fot. materiały prasowe
Jak przekonać psa do nowej karmy?
Zmiana karmy to prawdziwa rewolucja w psim życiu. Warto więc spróbować ułatwić zwierzakowi zaakceptowanie nowego pożywienia. Jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie zmieniać jednocześnie smaku i marki pożywienia. W przypadku zmiany karmy mokrej na suchą, zwłaszcza u szczeniąt, warto najpierw podawać zwierzakowi twardy pokarm namoczony w wodzie lub sosie. Jeśli Twój pupil jest niejadkiem, pomyśl o wyborze pożywienia o wysokiej smakowitości (np. z dodatkiem ziół). Smakowitą karmę dla psa znajdziesz na Fera.pl.